Žáci III.A v Lipce

Žáci III.A v Lipce

V úterý 9. května žáci naší třídy navštívili výukový program ve školském zařízení pro environmentální výchovu LIPKA – Jak roste chléb.

Program ukazuje cestu od obilí rostoucího na poli až ke chlebu na našem stole. Děti mohly na vlastní kůži prožít tradiční ruční zpracování obilí – vymlácení, mletí, zadělání těsta a tvarování chlebánků. Do tématu byly uvedeny pohádkou O kuchaři, který urazil pole. Příběh zdůrazňuje význam půdy pro člověka. Součástí je také seznámení se čtyřmi základními druhy obilí, jež na našem území pěstujeme.

Děti již dokáží popsat souvislost mezi potravinami a půdou, s využitím obrázků správně sestaví postup od obilí k chlebu, vymlátí hromádku obilí pomocí cepů, namelou v ručním mlýnku mouku, vytvoří těsto a zhotoví bochánek či preclík. A že chutnal :-!

Mgr. Jitka Hajská