Klub dětí v Tescanu

Klub dětí v Tescanu

Tentokrát jsme začali poněkud zostra. Skoro poklusem na Mendlovo náměstí, abychom stihli trolejbus do Kohoutovic. Proč právě sem? Sídlí tam totiž firma Tescan. Díky velké snaze paní učitelky Klodnerové jsme dostali příležitost navštívit tohoto hráče na poli elektronové mikroskopie. Nejdříve jsme v tiskovém centru zhlédli vysvětlující prezentaci a pak jsme se přesunuli přímo k mikroskopům. A představte si, že jsou zapnuté, neskutečně snadno se ovládají a jsou neuvěřitelně výkonné. Každý z nás chtěl být okamžitě vědcem, biologem, kriminalistou nebo prostě jen badatelem, objevujícím nádherný „nano“ svět.  Z pohledu na sosák klíštěte bylo jasné, proč nejde jednoduše vytáhnout, když se zakousne. Pylové zrno takové třešně vypadá jako příšerně ostnatá koule a naměřit tloušťku vlasu jedné z nás byla úplná hračka.  Fotek máme tentokrát méně, protože z pochopitelných důvodů se detaily těchto mašinek fotit nesmí.  O to více si odnášíme spoustu zážitků a nadšení pro tento obor, v němž  je město Brno světovou velmocí a unikátem.