Čtvrťáci poprvé u Barviče

Čtvrťáci poprvé u Barviče

Josef Barvič roku 1883 založil první brněnské české knihkupectví. Od počátku 20. století pak toto knihkupectví nese dnešní název Barvič a Novotný, někdy mezi lidmi označované jako „Knihkupectví u zvonečku”. Cinkl vždy, když jste otevřeli z ulice dveře dovnitř. Aby vás zvoneček „pozdravil” i dnes, musíte z České vejít pravými dveřmi. Nad levými je jeho zvonění odstaveno. Historické rolničkové zvonečky stojí za zhlédnutí – zvednout hlavy a podívat se tak do 140 let staré historie!

Někdo jede v deseti letech poprvé vlakem, někdo navštíví v deseti letech poprvé knihkupectví. A stálo to za to. Několik žáků ze čtvrtých tříd mělo možnost v rámci výuky českého jazyka navštívit knihkupectví, které je zaujalo. Pozornosti „u zvonečku” neušly jednotlivé části knihkupectví ve všech podlažích, krásné schodiště i jeho výzdoba, kniha vedle knihy. 

,,Kolik je tu asi knih? Určitě tisíce.”  

Zaujaly nás tituly z oblasti novinek, kuchařek, hororů, české i světové beletrie, politologie, psychologie, španělštiny, angličtiny, francouzštiny, sportu, hudebnin, architektury, zájmů, ale i učebnic, které známe. Zajímavé byly i mapy a deskové hry. Nejlepší však byly knihy v přízemí… literatura pro děti. 

„Sem chci jít s mámou.”

„To si koupím.”

„A to už musíme do školy? Ještě tu budeme!”

Tak zase někdy příště. Hezký den s vůní nových knih!

PaedDr. Jana Klodnerová