VIDA! 2018

Žáci druhého stupně naší školy navštívili v pátek 27. dubna vědecký zábavný park VIDA na brněnském výstavišti. Na žáky čekalo přes 170 interaktivních exponátů, výukový program a vědecká show. Program dne najdete zde: VIDA-2018

Vědecká show nás zavedla do světa zvuků. Jak vypadá zvuk? Lze ho cítit? Dokáže roztančit plameny? Jak zní zvuk pod hladinou? Moderátor představení nás provedl na cestě od vzniku zvuku až k našemu sluchovému nervu. Zjistili jsme, co slyší děti a pedagogové neuslyší.

Šesté ročníky se seznámili z jakých surovin se vyrábí věci, které denně zcela automaticky používáme. Podívali se na nejběžnější nerostné suroviny a zjistili, které prvky se na naší planetě vyskytují nejčastěji. Sedmáky čekala série barevných pokusů. Chemie není jen těžká, dokáže být také krásná a zábavná. Naši žáci zjistili rozdíl mezi mícháním obyčejných barev a chemických látek.  Nakonec si každý odnesl domů malý, vlastnoručně vyrobený dárek, zkumavku, která měnila barvy. Osmý ročník se nechal vtáhnout do detektivní hry. Dozvěděli se, co obnáší daktyloskopie a vyzkoušeli si i některé další kriminalistické expertizy. Cílem programu je vyřešit případ vraždy mladé vychovatelky Megan. Komunikovali ve skupinkách a nutné bylo i logické uvažování. Nejstarší žáci byli chytřejší než Holmes. Pomocí zapeklitých i zábavných úkolů se podrobněji seznámili nejen s exponáty, ale především s jevy, které představují. S jejich pomocí pak získávali  informace, které je dovedly  až k závěrečnému heslu, s nímž otevřeli skříňku s pokladem.

Celý den jsme si užili a probudil v nás i zvědavost a touhu dozvědět se víc o světě kolem nás.