Bom dia Brno!

Bom dia Brno!

Minulý týden proběhl na naší škole ve znamení návštěvy vyučujících a studentů z malebného městečka Viana do Castelo, které leží na pobřeží Atlantského oceánu, severně od druhého největšího portugalského města Porto. Na naši školu zavítali díky evropskému programu Erasmus+. 

V pondělí jsme se seznámili a žáci IV.B provedli portugalské učitele po naší škole. Čtvrťáci se skvěle zhostili role průvodců a jejich skvělá angličtina nás velmi potěšila. Studentům se věnovali jejich vrstevníci z VIII.C – blýskli se velmi dobrou znalostí angličtiny.

Během dalších dnů následovaly náslechy zahraničních učitelů ve vyučovacích hodinách na obou stupních školy, rozhovor se školním psychologem a návštěva naší mateřské školy. Tyto události přinesly do našeho školního prostředí nové podněty a příležitosti k porozumění a sdílení. Rozhovory mezi pedagogy se zaměřily na srovnání českého a portugalského vzdělávacího systému a podmínek pro výuku v jednotlivých zemích.

Sarah, Valentina a Daniel měli trochu odlišný program než jejich pedagogové. V úterý nám v hodinách angličtiny prezentovali informace o své škole, městě i Portugalsku. Jejich prezentace byla zajímavá a plná detailů o životě a kultuře v této zemi. Další dny strávili s VIII.C a v různých vyučovacích hodinách si vyzkoušeli rozličné aktivity. S touto třídou sdíleli své zkušenosti a s radostí se učili novým věcem.

Během svého pobytu měli studenti a pedagogové možnost prozkoumat také českou kulturu, tradice a historii. Navštívili brněnské památky, podzemí a kostnici, prošli  se po hrázi brněnské přehrady. Obzvlášť je překvapil kryt 10–Z pod Špilberkem. Ochutnali naše tradiční jídla , ale neváhali poobědvat i ve školní jídelně. I v Portugalsku se ve školách vaří a myslíme, že naše kuchyně ve srovnání s jejich kuchyní obstála. 

Projekty Erasmu jsou skvělou příležitostí pro mezikulturní výměnu a vzájemné porozumění mezi studenty i pedagogy z různých částí Evropy. Atmosféru týdne asi nejlépe posoudíte z našich fotografií.