SMART meeting na Islandu

První a druhý den na Islandu

V pondělí jsme se vydali poznávat jihozápadní pobřeží tohoto ostrova. Spojili jsme se Finy, kteří také již na setkání projektu dorazili. Mimo jiné jsme navštívili oblast geoparku Katla, pobřeží Dyrhólaey, ledovec Sólheimajökull a vodopády Skógafoss. Počasí bylo proměnlivé, užili jsme si jarní sluníčko, kroupy, vítr z Atlantiku i deštivé přeháňky. Zdravíme do téměř letního Brna.

Třetí den na Islandu – návštěva školy

Dnes jsme se poprvé setkali již v plné sestavě – šest evropských škol a náš hostitel, islandská škola Hólabrekkuskoli.

10. duben 2018 na Islandu začal snídaní. Po snídani jsme se vydali do školy, kde jsme měli v 8.30 h sraz s tím, že půjdeme do vědeckého muzea v Reykjavíku. V technickém muzeu jsme se dozvěděli více o vibracích, světle a obnovitelné energii. Během návratu do školy jsme nakoukli do islandského národního muzea. Když jsme se poté dostavili do školy, čekala nás prezentace našich videí. Jakmile jsme doprezentovali, následovala návštěva koupaliště, ve kterém jsme strávili mnoho času v příjemné společnosti našich nejen islandských přátel. Večer, kdy již bylo pro každého volno,  jsme se socializovali s našimi přáteli z jiných zemí.

Čtvrtý den na Islandu

Dnes jsme opět pracovali ve škole, naši žáci v mezinárodních skupinách na svých projektech, které budou prezentovat v pátek. Naši islandští kolegové nás seznámili s kurikulárními změnami v jejich školství a také jsme nahlédli do organizace výuky na naší partnerské škole. Odpoledne nás čekala malá vycházka do údolí řeky Elliða. Zítra budeme objevovat  umělecký přírodní skvost – Zlatý okruh. Zdravíme do Brna.

Fimmta daginn á Íslandi

Dnes nás ohromil Zlatý okruh. Nejdříve jsme navštívili nejstarší parlament na světě  – Althing. Pak jsme si ověřili naše zeměpisné znalosti na rozhraní americké a evropské kontinentální desky. Byli jsme v Americe. Cestou z národního parku jsme si v nejstarší islandské elektrárně vyzkoušeli na interktivních modelech přeměnu kinetické energie na energii elektrickou. Předposlední zastávka našeho výletu byla u Gejzíru, který jsme také vyfotili, a který dal jméno všem vývěrům horké vody na světě. Na závěr naší geografické exkurze jsme viděli nejmohutnější evropský vodopád Gullfoss (Golden falls).

Sjötta dagurinn á Íslandi

Páteční dopoledne naši studenti dokončovali práci ve skupinách. Prezentace se povedly. Domluvit se, shodnout se na projektu, prezentovat výsledky v anglickém jazyce nebylo jednoduché, ale i z fotografií je vidět, že se práce dařila. Po obědě jsme získali informace o projektu Biophilia islandské zpěvačky Björg.

Její multimediální projekt je součástí osnov severských zemí. Na začátku projektu bylo album, které jako své osmé Björk vydala v roce 2010. Byla to první „velká“ hudební nahrávka vydaná s pomocí interaktivních aplikací pro všemožná zařízení. Naši žáci si také vyzkoušeli tvorbu vlastní skladby na ipadech. Zítra nás čeká procházka po americké i evropské litosferické desce. Všechny zdravíme z chladného Islandu.

Síðasti dagur á Íslandi

Poslední den jsme přebíhali mezi evropskou a americkou tektonickou deskou. Pod transkontinentálním mostem jsme se i vyfotili. Krajina na západním pobřeží je pustá, nelítostná a protkaná navrstvenými hromadami lávy.  Občas jsme měli dojem, že jsme na jiné planetě. Horniny zbarvené lišejníky a mechy, výrony plynu a bublající vody, vrcholky zasněžených hor, to vše dnes dokreslovalo neobvyklou krajinu drsného Islandu. Na tento týden budeme dlouho vzpomínat. Děkujeme všem našim islandským přátelům za pohostinnost.