Škola v přírodě v Proseči u Skutče – IV.B

OLYMPUS DIGITAL CAMERAI v letošním školním roce jsme se vypravili na výpravu za poznáním. Tentokrát do Pardubického kraje. Naším cílem byla obec Zderaz, kde jsme se se  čtvrťáky ubytovali a podnikali další výpravy do okolí. Obec Zderaz nás překvapila skalními obydlími, která si vytesali lidé ve skalách již před mnoha staletími, aby zde mohli bydlet a pracovat. Podle pověsti zde bdí skřítek Zderadák. V nedalekém městečku Proseč u Skutče jsme navštívili muzeum, zaujala nás řemeslná tradice výroby dýmek, která je proslulá v tomto kraji dodnes. Záchranná stanice zvířat Pasíčka je domovem mnoha zvířat, jež zde našla nový domov. Je to vlastně malá ZOO se zajímavými příběhy a osudy zvířat.

Zde také začala naše výprava po stopách středověkého rytíře Toulovce. Ten kdysi právě zde, v dnešních Toulovcových maštalích, jak nazýváme půvabné a malebné skalní útvary, ukrýval své poklady.

A v nedalekém městečku Nové Hrady nás překvapil zámek, který se pyšní sbírkou ukázek všech stavebních slohů od románského až po renesanci.

Ve Slatiňanech jsme obdivovali vzácné plemeno Kladrubských koní, chovné hřebce i klisny s půvabnými hříbátky. Zajímavé poznatky o vývoji tohoto živočišného druhu jsme  získali v hypologickém muzeu koní.

Týden uplynul jako voda a nás čekala na závěr návštěva historického královského města, kde právě začínala Smetanova Litomyšl.

Zmrzlinové rozloučení v litomyšlském podloubí a šťastný návrat ke škole na Křídlovickou zakončil vlastivědnou výpravu třídy IV.B.

Výprava se nám vydařila.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA