Odpoledne nabité energií

Zařazeno v:

 Již druhé čtvrteční odpoledne se naši malí Zvídálkové věnovali elektrické energii. Tentokrát navštívili odbornou učebnu fyziky, aby pod vedením pana učitele Aleše Kottka pronikli do tajů elektrické energie a jejího vzniku. Na vlastní oči viděli, jak elektrická energie dokáže zbarvit různé plyny, jak vzniká elektrický výboj a statická elektřina. Dokážete změnit směr toku vody z vodovodního kohoutku? Zvídálkové vědí, jak na to. Třete novodurovou tyč, která tak získá elektrický náboj.

Elektrická energie nám může nejen sloužit, ale i ublížit.
Poučené děti pokračovaly v experimentech s magnety – vytvořily si vlastní malou elektrárnu.
Na silný magnet postavily baterii, na niž umístily vodivý měděný drát. Většina elektrických motorků v hračkách (autíčkách, lodičkách i letadélkách) je založena na principu elektromagnetické síly vodiče protékaného proudem a na permanentním magnetu. Tak děti rozpohybovaly svůj vlastnoručně vyrobený elektromotor.
Závěrečnou hrou malí vědci prozkoumali školní třídu a zjistili, že se magnet  přichytí ke všem kovovým předmětům. S úsměvem na tváři a s oblíbenou písničkou se rozeběhli plni dojmů do mrazivého podvečera ke svým rodičům. Copak nás asi čeká příště?

Za Klub           Alena Nováková