Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně

13 horní nádržV úterý 24. května se žáci druhého stupně mohli zúčastnit exkurze do přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně. V 8.30 h jsme vyrazili od školy a cestou jsme se zastavili v lázeňském parku Velké Losiny, kde jsme ochutnali minerální vodu z pramene Karel, chutnající po vajíčkách. Také jsme se dozvěděli, jak to to bylo s čarodějnickými procesy a upalováním. Po příjezdu do elektrárny jsme načerpali spoustu informací o činnosti a výstavbě tamějších turbín a nádrží, o důvodu, proč je přečerpávací a k čemu slouží a jaký mají výkon turbíny. Zajímavé je, že její činnost se řídí z Prahy. A následně nás autobus vyvezl na kopec Mravenečník, na kterém se nachází horní nádrž vzdálená 500 výškových metrů od dolní nádrže. Celou jsme si ji obešli chůzí doslova v mracích, přičemž jsme neviděli na větší vzdálenost než na 20 metrů. Pak už jen dvouhodinová cesta zpět do Brna.

Velice jsme si tuto akci užili a děkujeme paní učitelce Gregorové a panu učiteli Kottkovi, že na nás dávali pozor a paní učitelce Mužíkové za zajištění akce a také paní učitelce Trnkové za poskytnutí velké částky peněz z projektu ERASMUS+ Water and Its Magical Power.

Karolina Vašková a Vojtěch Buček

01 vstup do lázeňského areálu.jpg
01 vstup do lázeňského areálu.jpg
02 Velké Losiny.jpg
02 Velké Losiny.jpg
03 pramen Karel.jpg
03 pramen Karel.jpg
04 voda chutnající po vajíčkách.jpg
04 voda chutnající po vajíčkách.jpg
05 ústřední pramen.jpg
05 ústřední pramen.jpg
06 náš bus.jpg
06 náš bus.jpg
07 pod turbínou.jpg
07 pod turbínou.jpg
08 informační centrum.JPG
08 informační centrum.JPG
09 jdeme k turbínám.JPG
09 jdeme k turbínám.JPG
10 hala ve skále.jpg
10 hala ve skále.jpg
11 transformační stanice u elektrárny.jpg
11 transformační stanice u elektrárny.jpg
12 dolní nádrž.JPG
12 dolní nádrž.JPG
13 horní nádrž.jpg
13 horní nádrž.jpg
14 viděli jsme Praděd.jpg
14 viděli jsme Praděd.jpg
15 jsme v mlze.JPG
15 jsme v mlze.JPG
16 schéma přečerpávací elektrárny.JPG
16 schéma přečerpávací elektrárny.JPG